• +421 902 061 121
  •   
  •   2% z dane

O nás

 Hrajcešpivajcetancujcecešce še zo života, bo ňebuc tej kratochvíľi, ta prichodzi zahinuc.“  

Táto známa veta  „dzeda“ Vargu z Petroviec, jeho jednoduché a pritom múdre slová charakterizujú všetko, čo našim zanietením chceme dokázať. Tancom a spevom sa tešiť zo života a prinášať radosť aj ostatným priaznivcom nášho krásneho slovenského folklóru.
FS Oblík vznikol v roku 1967 v Petrovciach. Zakladateľom súboru bol miestny rodák, mladý milovník folklóru Andrej Velčko. Od roku 1968 sa strediskom FS Oblík stalo mesto Hanušovce nad Topľou. 
Za 50 rokov svojej činnosti súbor tanečne a hudobne spracovával folklór a tradície, predovšetkým z regiónov Šariš a Zemplín. Avšak venuje sa aj tancom a spevom z iných oblastí Slovenska.

Počas svojho pôsobenia sa FS Oblík zúčastnil  mnohých folklórnych podujatí nielen na území Slovenska, ale aj v zahraničí. Už v roku 1971 súbor zožal obrovský úspech na folklórnom festivale Východná svojim tancom „Šarišská polka“ a odvtedy sa tance šariš-polka, marhaňská a bašistovská dostali do choreografií mnohých súborov a stali sa neoddeliteľnou súčasťou choreografií na vystúpeniach. 

Festivaly, zájazdy, súťaže

Roky 1972 - 1975 boli pre FS Oblík veľmi úspešné, v tom čase FS spolupracoval s Československou televíziou a rozhlasom na rôznych folklórnych pásmach, ako napríklad  „Šarišská svadba“.  V tom období  boli natočené dva televízne filmy „A na našim moscičku“ (1972)  a  „Deti spod Oblíka“ (1973). S Dr. Ondrejom Demom spolupracoval FS v Slovenskom rozhlase pri viacerých vydaniach „Klenotnice ľudovej hudby“. Medzi ďalšie výrazné úspechy patrí päťnásobná účasť na Folklórnom festivale vo Východnej,  ďalej na mnohých folklórnych prehliadkach konaných na Domaši, v Michalovciach , Levoči, Poprade a Ždiari nad Sázavou.                   
Aj v posledných rokoch sa FS Oblík zúčastňoval rôznych folklórnych podujatí. 
V novembri 2015 sa vďaka iniciatíve a snahe p. Jaroslava Muchu spolu s novým kolektívom členov súboru uskutočnil galaprogram pri príležitosti životného jubilea zakladateľa  FS  p. Andreja Velčka pod názvom „Andrej Velčko 70“.  Zúčastnili sme sa tradičného festivalu fašiangových masiek Carneval 2016, Žilina. Máme za sebou úspešné natáčanie súťažného klipu do folklórnej hitparády Kapura, ktorú vysiela RTVS, kde sme sa s našim „Zámutovským čardášom“ umiestnili dvakrát na 1.mieste.  Svojim programom sme prispievali k oslavám rôznych príležitostí,  životných jubileí, svadieb, či slávností  v okolitých obciach nášho okresu, spomeniem krst nového CD speváckej skupiny „VEDERKO“ z Čierneho nad Topľou, za zmienku určite stojí účasť na 1.ročníku Folklórneho festivalu Pod Lysou horou, v obci Vyšný Kazimír. FS Oblík sa zúčastnil a aktívne prispel k príprave programu tradičných Mierových slávností Pod Lysou v obci Petrovce. Svojou spoluúčasťou sme sa predstavili aj na Hornozemplínskych slávnostiach vo Vranove nad Topľou. Náš súbor veľmi úspešne reprezentoval Slovenskú republiku na medzinárodnom festivale  -  XthFestival of Traditional Art v Poľsku, v mestách Poznaň, Gniezno, Konin, Lusowo, Belgicko, Ukrajina, Rumunsko, Česko                                                                                                                                                                                                                                                                                         
Na každom vystúpení sme ako súbor získali uznanie a zožali obrovský aplauz.

Súčasným vedúcim a choreografom FS Oblík je pán Jaroslav Mucha.  


Tešíme sa na spoločné stretnutia na niektorom z našich vystúpení...

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

© 2024 www.fsoblik.sk. Všetky práva vyhradené. Vytvoril kormanik.sk